Ile kosztuje pozycjonowanie stron? Czy istnieje uniwersalny cennik SEO?

Zastanawiasz się, ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? W tym artykule wyjaśniam, jakie czynniki wpływają na ostateczną cenę usług SEO i jak możesz ją zoptymalizować dla Twojej strony internetowej.

Kluczowe Informacje

 • Koszty pozycjonowania strony internetowej zależą od wielu czynników, takich jak poziom konkurencji, rodzaj fraz kluczowych, jakość strony internetowej oraz wiek i historia domeny, i nie istnieje uniwersalny cennik SEO.

 • Modele rozliczeń za pozycjonowanie mogą przyjąć różne formy, od miesięcznych abonamentów po modele hybrydowe, przy czym każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i zależy od indywidualnego podejścia do projektu.

 • Wybierając usługi SEO, należy kierować się nie tylko ceną, ale także jakością i zakresem świadczeń, a także doświadczeniem i kwalifikacjami potencjalnie rozważanych specjalistów i agencji SEO.

Czynniki wpływające na koszt pozycjonowania

Koszt pozycjonowania strony internetowej zależy od wielu czynników. Nie ma jednego uniwersalnego cennika pozycjonowania stron, ponieważ każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnej analizy oraz strategii. Główne czynniki, które mają wpływ na koszty pozycjonowania, to:

 • konkurencja na rynku
 • rodzaj fraz kluczowych
 • jakość strony internetowej
 • wiek i historia domeny.
 • Cennik pozycjonowania sklepu internetowego czy strony dla firmy usługowej powinien uwzględniać takie aspekty jak wielkość sklepu / strony, liczbę produktów / usług, stan witryny, konkurencję, branżę oraz strukturę sklepu internetowego / strony.

Charakterystyka Twojej branży, w tym poziom konkurencji oraz techniczny i merytoryczny stan Twojej witryny, znacząco wpływają na cenę usług SEO. Na przykład, jeśli działasz w branży o wysokiej konkurencji, możesz spodziewać się wyższych kosztów pozycjonowania strony internetowej. Pozycjonowanie strony internetowej obejmuje różnorodne działania, które mają na celu poprawę widoczności Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo koszty pozycjonowania są uzależnione od zakresu potrzebnych działań, takich jak ilość przygotowywanych treści, linków oraz od rodzaju i liczby zmian w strukturze strony internetowej. Dlatego też koszt pozycjonowania stron internetowych może się różnić w zależności od tego, czy zdecydujemy się na agencję, na budowę własnego zespołu wewnątrz firmy czy posługiwanie się niezależnymi specjalistami (freelancerzy). Koszty pozycjonowania sklepu internetowego są zazwyczaj wyższe ze względu na większą konkurencję i większy nakład pracy wymagany do podjęcia. Warto zastanowić się, ile kosztuje pozycjonowanie stron i co obejmuje cena, aby wybrać najlepszą opcję dla swojej firmy.

Konkurencja na rynku

Konkurencja na rynku jest jednym z kluczowych czynników wpływających na koszt pozycjonowania strony internetowej. Im większa konkurencja w danej branży, tym więcej pracy i zasobów wymaga pozycjonowanie strony, co przekłada się na wyższe koszty. Analiza konkurencyjności w danej branży stanowi kluczowy element, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu ceny usług SEO.

Jednak wysoka konkurencja nie zawsze oznacza wysokie koszty. Nawet w branżach o wysokiej konkurencji, pozycjonowanie na specyficzne frazy long-tail może wiązać się z niższymi kosztami. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli prowadzisz sklep internetowy w konkurencyjnej branży, możesz znaleźć tańsze opcje pozycjonowania, koncentrując się na bardziej niszowych, ale nadal istotnych dla Twojego biznesu, słowach kluczowych.

Firmy i branże, które wchodzą na niezagospodarowane obszary w SEO, znacząco podnoszą próg wejścia dla firm, które nie zdecydują się na pozycjonowanie jako pierwsze. Innymi słowy, jeśli zdecydujesz się na pozycjonowanie strony www wcześniej niż Twoja konkurencja, możesz osiągnąć lepsze wyniki za niższe koszty.

Rodzaj fraz kluczowych

Rodzaj fraz kluczowych, na które chcesz pozycjonować swoją stronę, ma duży wpływ na koszt usługi. Kluczowe jest, aby wybrać te frazy, które są najbardziej istotne dla Twojego biznesu i które mają największe szanse na przyciągnięcie potencjalnych klientów do Twojej strony internetowej.

Słowa kluczowe można wyszukiwać i dzielić według różnych metodologii. Możemy grupować słowa kluczowe po intencji zapytania, mikromomentach czy ze względu na miejsce w lejku marketingowym (tofu, mofu, bofu). Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy z ubraniami, możesz zdecydować się na pozycjonowanie na frazy związane z konkretnymi markami lub stylami ubrań.

Wybór odpowiednich fraz kluczowych jest kluczowy dla skutecznego pozycjonowania, a ich rodzaj wpływa na koszt usługi. Dlatego ważne jest, aby zainwestować w profesjonalną analizę słów kluczowych, która pomoże Ci zrozumieć, na które frazy warto się pozycjonować.

Jakość strony internetowej

Jakość strony internetowej ma bezpośredni wpływ na koszty pozycjonowania. Obejmuje to zarówno aspekty techniczne takie jak:

 • prędkość ładowania strony
 • meta dane
 • przyjazne adresy URL
 • wdrożenie certyfikatu SSL, które są istotne dla jakości strony internetowej.

oraz aspekty treściowe, takie jak jakość i unikalność treści na stronie.

Koszty związane z optymalizacją strony internetowej rosną wraz z zapotrzebowaniem na bardziej złożone prace nad jej poprawą. Na przykład, jeśli Twoja strona internetowa wymaga dużej ilości pracy nad poprawą jej struktury, prędkości ładowania czy nie posiada wartościowych treści, koszty pozycjonowania mogą być wyższe.

Dodatkowo wybór rozwiązań technologicznych może wpływać na pozycjonowanie strony. Nie każda firma potrzebuje customowych rozwiązań. WordPress jest tańszy w utrzymaniu. Wstępne wdrożenie to jedynie 20% wszystkich kosztów, jakie generuje customowa strona.

Wiek i historia domeny

Wiek i historia domeny mogą mieć wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny na koszt pozycjonowania. Na przykład, starsza domena, która ma już pewną historię i pewien profil linków, może być łatwiejsza do pozycjonowania niż nowa domena bez historii.

Jednakże wiek domeny to nie wszystko. Jeżeli domena była wcześniej używana do spamu lub naruszała wytyczne Google, może to negatywnie wpływać na jej pozycjonowanie. Dlatego też przed zakupem używanej domeny, warto przeprowadzić jej szczegółową analizę.

Ogólnie rzecz biorąc, wiek i historia domeny to tylko jedne z wielu czynników, które wpływają na koszt pozycjonowania strony internetowej. Dlatego też nie warto koncentrować się wyłącznie na tym aspekcie, lecz brać pod uwagę całościową strategię pozycjonowania.

Jaki jest Twój miesięczny budżet?

Zauważyłem, że to pytanie wywołuje duży dyskomfort wśród przedsiębiorców. Z jednej strony nieuczciwe firmy mogą zechcieć zagrać o pełną stawkę, a w Twoim przypadku taka inwestycja nie musi być zasadna. Jak do tego podejść?

Na skuteczne SEO składa się: technologia, treści, linki oraz optymalizacja UX.

Już sama dobra technologia i treści to elementy, po których można spodziewać się wzrostów. Linki potrzebne są w momencie, kiedy konkurencja jest duża, a nasi przeciwnicy działają agresywnie. UX pozwala nam przysłowiowo „jeszcze lepiej wyciskać cytrynę”.

Sukces w SEO nie bierze się z myślenia życzeniowego. Wyniki w SEO to pochodna ilości pracy wykonanej w ramach powyższych czterech obszarów.

Nie ważne czy Twój budżet opiewa na 3000, 5000, czy 15000. Środki te w teorii umożliwią generowanie takich samych wyników – zmienia się jedynie horyzont czasowy, w jaki te wyniki osiągniemy.

Wydawanie 15000 w porównaniu do 3000 pozwoli na działania bardziej dynamiczne. Przy tym budżecie powinniśmy zrealizować więcej w krótkim czasie, a to powinno przełożyć się na szybsze wyniki.

Przełóżmy te środki na proces pracy w SEO:

 1. Przygotowanie audytu / analizy przed migracją
 2. Analiza konkurencji
 3. Przygotowanie planu w Excelu
 4. Zlecenie zadań programistycznych na podstawie Audytu
 5. Zlecenie stworzenia treści na podstrony usługowe / kategorie w sklepie
 6. Praca nad content planem
 7. Szkolenia copywriterów / outsourcing tworzenia treści
 8. Cykliczne analizy, monitorowanie sytuacji w Google, wydawanie bieżących zaleceń programistom
 9. Nadzór, korekta strategii, monitorowanie wyników
 10. Pozyskiwanie linków

To tylko przykład jak może wyglądać proces pozycjonowania stron. Część z tych zadań zazwyczaj realizuje się raz (1-5), a inne są wykonywane cyklicznie (6-10). Zadania z pierwszej połowy listy mogą kosztować łącznie 15000-70000 (w zależności czy mówimy o małej stronie, czy o średnim sklepie). To czy będziesz inwestował 5000, czy 10000 da w teorii takie same efekty, ale odsunięte w czasie (konkretna porcja pracy zostanie wykonana w dłuższym terminie, a to odciąga pojawienie się wyników w czasie).

Zadania z drugiej połowy listy to czynności cykliczne, które wykonuje się dla utrzymania procesu pozycjonowania, który uruchomiliśmy pierwszą połową listy.

Większy budżet musi oznaczać, chociażby więcej treści dlatego zawsze weryfikuj, co dostajesz w zamian za konkretne pieniądze. Powinny interesować Cię dokładne liczby, co w danej kwocie będziesz dostawał co miesiąc.

Twój budżet powinien być też dostosowany do działań konkurencji. Jeśli Twoi rywale mają 100 artykułów na blogu, a Twój budżet pozwala na publikowanie 2 treści miesięcznie, to musisz być świadomy, że dogonisz konkurencję za 4 lata i to przy założeniu, że konkurencja przestanie się rozwijać.

Zdarzają się sytuacje, że konkurencja „szybciej ucieka” niż ją gonimy. W takim wypadku warto bardzo dobrze przemyśleć działania SEO i działać bardzo wycinkowo, żeby ograniczonymi środkami osiągać istotne sukcesy, które realnie będą wspierać biznes.

Ja zawsze proponuję ustalić budżet na poziomie, z którym będziemy się czuć komfortowo (z kwotą, która nas nie zabije) przez następne 24-36 miesięcy. Przykładowo ustalamy budżet na poziomie 3500 złotych.

Takie działanie ma na celu zaplanowanie pewnej porcji pracy (między innymi napisanie 100 artykułów).

Jeśli mądrze wybierzemy słowa kluczowe, to realizacja wszystkich 100 artykułów przeprowadza nas od punktu A do punktu B. Mamy wykonaną pewną z góry zaplanowaną całość, co do której mamy konkretne oczekiwania.

W analogicznym okresie możemy inwestować też nie 3500, ale 7000. Jeśli w praktyce ma to wywołać chaos, problemy finansowe i przerwanie procesu po 4 miesiącach, to w praktyce mimo dynamicznego rozwoju porzucamy pracę, mając napisane 32 artykuły, czyli będąc w 1/3 drogi. Wycofujemy się w trakcie pracy i wyniki, które ta praca da, mogą nie przełożyć się na biznes, bo po prostu zabraknie wdrożenia istotnej porcji artykułów z punktu widzenia całego procesu zakupowego.

Oczywiście powyższy przykład jest uproszczeniem. SEO to nie tylko artykuły, ale wycofanie się w 1/3 pracy może w praktyce objawiać się tym, że wykonamy analizy, plan, zlecimy zadania, wdrożymy je (czyli wykonamy fundamenty, które są niezbędne do generowania wyników, ale same w sobie wyników nie dadzą), po czym zawiesimy współpracę w najgorszym możliwym momencie, czyli tuż przed wykonaniem zadań, po których można oczekiwać wzrostów (wypełnienie strony treścią).

Wracając do początku tego rozdziału, napisałem:

Zauważyłem, że to pytanie wywołuje duży dyskomfort wśród przedsiębiorców. Z jednej strony nieuczciwe firmy mogą zechcieć zagrać o pełną stawkę, a w Twoim przypadku taka inwestycja nie musi być zasadna. Jak do tego podejść?

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci zrozumieć, z czego wynika budżet w SEO. Zawsze jednak musisz weryfikować konkretnego specjalistę lub agencję i wyznawane wartości.

O ile często różnica między budżetem 5000, a 10000 może determinować czy dogonisz konkurencję w rok, czy w 2 lata i obie te propozycje są uczciwe, o tyle czasami konkurencja może być tak mała, że podpisywanie umów i organizacja współpracy na szeroką skalę może przypominać zamawianie koparki do posadzenia drzewka w ogródku.

Według mnie lepiej skonfrontować pomysł na współpracę z różnymi specjalistami, wysłuchać różnych koncepcji, wykonać płatne analizy, które pokażą nam na liczbach, ile pracy jest do wykonania i czego możemy spodziewać się przy jakich kwotach inwestycji i na bazie danych podejmować decyzje. Lepiej stracić kilka tysięcy i się wycofać, kiedy ryzyko dla biznesu jest za duże, niż inwestować 250 000 w perspektywie dwóch lat, żeby spektakularnie stracić czas i pieniądze.

Usługi oferowane przez Freelancera SEO

Freelancerzy SEO oferują szereg usług, które mogą wpływać na koszt pozycjonowania strony internetowej. Wśród nich się znajdują:

 • audyty SEO
 • działania on-site i off-site
 • analiza konkurencji
 • przygotowywanie treści
 • uruchomienie i optymalizacja procesów mających wpływ na pozycjonowanie
 • szkolenie zespołów in-house / koordynacja outsourcingu
 • monitorowanie zmian w algorytmach i wydawanie bieżących rekomendacji

Profesjonaliści korzystają z zaawansowanych narzędzi takich jak Google Search Console, Keyword Planner, SurferSEO, Ahrefs, co wiąże się z kosztami od kilkuset złotych miesięcznie do kilku tysięcy.

Audyt SEO

Audyt SEO to jedno z kluczowych zadań wykonywanych przez Freelancerów SEO. Polega na analizie Twojej strony internetowej pod kątem SEO, ocenie jej kondycji i przygotowaniu raportu z wytycznymi do optymalizacji. W ramach audytu SEO freelancer może użyć różnych narzędzi, takich jak:

 • Senuto
 • Semstorm
 • Ahrefs
 • SurferSEO
 • Screaming Frog SEO Spider.

Audyt SEO obejmuje:

 • Omówienie bieżących statystyk
 • Ocenę dobranych słów kluczowych
 • Opis kwestii technicznych
 • Weryfikację kodu
 • Weryfikację treści
 • Ocenę zastosowanej struktury
 • Audyt linkowania
 • Podstawową analizę konkurencji
 • Zalecenia programistyczne
 • Listę priorytetów

Koszt audytu SEO może wahać się od 2500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od kompleksowości i zakresu audytu.

Dokument z wynikami audytu SEO powinien zawierać informacje o obecnym stanie domeny, obszarach wymagających poprawy oraz propozycje rozwiązań zidentyfikowanych problemów. Na audyt SEO składa się najczęściej omówienie bieżących statystyk, ocena dobranych słów kluczowych, opis kwestii technicznych, weryfikacja kodu, weryfikacja treści, ocena zastosowanej struktury strony, audyt linkowania, podstawowa analiza konkurencji oraz stworzenie listy priorytetów.

Działania on-site

Działania on-site to działania realizowane bezpośrednio na Twojej stronie, które mają na celu jej optymalizację pod kątem SEO. Wśród nich znajduje się optymalizacja treści, meta tagów i linkowania wewnętrznego.

Optymalizacja treści polega na dostosowywaniu contentu na stronie do słów kluczowych, na które chcesz się pozycjonować. W praktyce oznacza to, że freelancer SEO będzie tworzył i optymalizował treści na Twojej stronie, aby były one atrakcyjne dla Google i innych wyszukiwarek.

Meta tagi, w tym title i opisy meta, muszą być atrakcyjne dla użytkowników i robotów wyszukiwarek, odzwierciedlając jednocześnie zawartość strony.

Stronę internetową należy cyklicznie aktualizować i usprawniać. Algorytmy Google zmieniają się, zachowania użytkowników również. Stronę internetową wykonaną raz i nierozwijaną przez następne 10 lat można było prowadzić z sukcesami w SEO 20 lat temu. Dzisiaj do strony internetowej trzeba podejść jak do projektu, procesu, który nigdy się nie kończy. Nie mówimy tylko o procesie pozycjonowania.

Do tego dochodzi linkowanie wewnętrzne, które pomaga w odpowiednim rozprowadzeniu wartości SEO po stronach witryny oraz ułatwia użytkownikom nawigację.

W zależności od rozmiaru strony te działania mogą zajmować co miesiąc od kilku do kilkudziesięciu godzin pracy specjalisty SEO, a to ma istotny wpływ na budżet.

Innym istotnym elementem wpływającym na wysokość miesięcznych opłat jest liczba treści, które powinniśmy publikować, żeby przegonić konkurencję w zakładanym okresie.

Działania off-site

Działania off-site to działania realizowane poza Twoją stroną, które mają na celu zwiększenie jej widoczności i poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Głównym elementem działań off-site jest budowa profilu linków zewnętrznych, czyli uzyskiwanie linków do Twojej strony z innych stron internetowych.

Koszty związane z budową wartościowego profilu linków zewnętrznych mogą wahać się od 60 zł do nawet 10 000 zł za publikację na zewnętrznych portalach. Warto jednak pamiętać, że działania off-site powinny być podejmowane po optymalizacji strony internetowej pod kątem SEO.

Oprócz budowy linków, działania off-site mogą obejmować również marketing w mediach społecznościowych oraz optymalizację Profilu Firmy w Google, co przyczynia się do rozwoju widoczności marki w sieci.

Modele rozliczeń za pozycjonowanie

Koszt pozycjonowania strony internetowej zależy również od modelu rozliczeń, który wybierzesz. Wśród najpopularniejszych modeli rozliczeń za pozycjonowanie znajdują się abonamenty miesięczne oraz różne modele hybrydowe. Cennik pozycjonowania może się różnić w zależności od wybranej opcji.

Rozliczanie za efekt

Rozliczanie za efekt to model rozliczeń, w którym płacisz za konkretne wyniki, takie jak osiągnięcie określonej pozycji w wynikach wyszukiwania dla wybranych fraz kluczowych. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to atrakcyjne, ale warto pamiętać, że pozycjonowanie to proces długoterminowy i nie zawsze łatwo jest przewidzieć, kiedy i jakie efekty przyniesie. W dzisiejszych czasach jest to ryzykowny model. Warunki, które muszą zaistnieć jako podstawa do pobierania wynagrodzenia, często nie są zbieżne z celami biznesowymi. Upewnij się, że rozumiesz, co w praktyce będą oznaczać zapisy w umowie.

Rozliczanie hybrydowe

Rozliczanie hybrydowe łączy stałą opłatę z dodatkowymi opłatami za wyniki. Na przykład, możesz płacić stałą miesięczną opłatę za prowadzenie działań SEO, a dodatkowo płacić premię za osiągnięcie określonych wyników, takich jak wzrost ruchu na stronie czy zwiększenie liczby konwersji.

Rozliczanie miesięczne (abonamentowe)

Rozliczanie miesięczne, również znane jako model abonamentowy, to najpopularniejszy sposób na wyliczenie kosztów usług SEO. W praktyce oznacza to, że płacisz stałą opłatę miesięczną za usługi SEO, niezależnie od osiągniętych wyników.

W zależności od agencji lub specjalisty, zakresu usług, kwoty te mogą wahać się zwykle między 1500 a 6000 złotych miesięcznie. Model ten jest często wybierany przez firmy, które potrzebują stałego wsparcia w zakresie SEO i chcą mieć pewność, że ich strona jest regularnie monitorowana i optymalizowana.

Pamiętaj jednak, że model abonamentowy może nie być korzystny, jeśli nie rozumiesz, co dana cena obejmuje, co będzie dostarczane każdego miesiąca oraz co wpływa na wyniki w SEO. Warto więc zawsze dokładnie zrozumieć umowę i zasady współpracy przed podjęciem decyzji. Sprawdzić „co jest w środku”. Zawarcie niekorzystnej umowy, której się nie rozumie to często początek problemów.

W najbardziej konkurencyjnych branżach cena pozycjonowania to często dziesiątki tysięcy złotych, na które składają się całe działy, narzędzia i sztab specjalistów.

Tanie pozycjonowanie – czy warto?

Tanie pozycjonowanie stron internetowych, w tym również pozycjonowanie sklepu internetowego, może wydawać się atrakcyjne, ale warto pamiętać, że w SEO, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, jakość często idzie w parze z ceną. Dlatego warto zwrócić uwagę na cennik pozycjonowania stron internetowych, gdyż tanie pozycjonowanie może wiązać się z zastosowaniem technik naruszających wytyczne wyszukiwarek, co skutkuje ryzykiem nałożenia kar przez takie serwisy jak Google.

Wybierając usługi SEO, kierując się wyłącznie ceną bez uwzględnienia zakresu i jakości świadczeń, można doprowadzić do nieskutecznego pozycjonowania i braku długofalowego sukcesu strony. Tanie pozycjonowanie może celować w mniej konkurencyjne słowa kluczowe, które są łatwe do osiągnięcia wysokich pozycji, ale nie przekładają się na znaczący ruch ani konwersje, prowadząc do ograniczonych korzyści dla biznesu.

Dlatego, zamiast szukać najtańszej oferty, warto zainwestować w skuteczne pozycjonowanie, które przyniesie realne korzyści dla Twojego biznesu. Pamiętaj, że pozycjonowanie to inwestycja długoterminowa, która może przynieść znaczne korzyści w przyszłości.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Wybór odpowiedniego specjalisty czy agencji SEO może być trudny, ale jest to niezwykle ważne dla sukcesu Twojego projektu pozycjonowania. Przy wyborze specjalisty warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie i kwalifikacje. Sprawdź, jakie projekty realizował wcześniej i jakie efekty przyniosły jego działania.

Nie bój się prosić o referencje. Sprawdź recenzje agencji na Google i pytaj o nie w branżowych grupach społecznościowych. Pamiętaj też, że nie zawsze najdroższa oferta oznacza najlepszą. Równie ważne jest podejście agencji/specjalisty do klienta, jasność komunikacji i gotowość do pracy nad osiągnięciem Twoich celów biznesowych.

Pamiętaj, że strony w umowach powinny być równe. Sprawdź, czy masz możliwość bezpośredniego kontaktu z konsultantami SEO w czasie pracy agencji przed finalizacją wyboru. Zapytaj, czy agencja SEO/specjalista oferuje szkolenia dla klientów, co może być korzystne dla osób nieznających się na SEO, ale chcących monitorować pracę i sprawować nadzór nad opracowaniem i właściwym wykonaniem strategii.

Na koniec, zastanów się nad swoimi celami biznesowymi i zidentyfikuj, czego oczekujesz od procesu pozycjonowania. Czy chodzi Ci o zwiększenie ruchu na stronie, poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania, budowę wizerunku i wyprzedzenie konkurencji czy może o zwiększenie konwersji i sprzedaży? Mając jasno zdefiniowane cele, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedniego specjalistę SEO, metody, taktyki i rozwiązania.

Podsumowanie

Podsumowując, koszt pozycjonowania strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak konkurencja na rynku, rodzaj fraz kluczowych, jakość strony internetowej, wiek i historia domeny, a także od modelu rozliczeń, który wybierzesz. Tanie pozycjonowanie może wydawać się atrakcyjne, ale pamiętaj, że jakość często idzie w parze z ceną. Przy wyborze specjalisty SEO zwróć uwagę na jego doświadczenie, kwalifikacje i podejście do klienta. Pamiętaj, że pozycjonowanie to inwestycja długoterminowa, która może przynieść znaczne korzyści dla Twojego biznesu, ale podpisanie niekorzystnej umowy może też spowodować sporo problemów.

Udostępnij ten artykuł
Facebook
LinkedIn
Picture of Rafał Pietraszek

Rafał Pietraszek

Pomagam przedsiębiorstwom w generowaniu większych przychodów za pomocą profesjonalnych strategii SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostaw wiadomość

Wypełnij formularz, skontaktuję się z Tobą.